F
A
C
E
B
O
O
K
K
A
M
E
R
Y
KAMERY WIDOKOWE
Z TERENU GMINY DARŁOWO
Obecnie dostępne są dwie kamery zamontowane w miejscowościach: Pierwsza prezentuje obraz z terenu miejscowości Wicie, okolice skrzyżowania ul. Plażowej i Morskiej.
Druga wykonuje trasę patrolu między miejscowościami Cisowo, Kopań, Wicie, Barzowice pokazując między innymi morze.
Zobacz pełną prezentację kamer
N
O
C
L
E
G
I
LOSOWO WYBRANA OFERTA Z BAZY NOCLEGOWEJ
Domki letniskowe
Pensjonat pod strzechą
Cisowo

Pensjonat pod strzechą
Zobacz wszystkie oferty z terenu Gminy
T
E
L
E
F
O
N
Y
TELEFONY
Centrala telefoniczna Urzędu Gminy:
tel. +48 94 344 63 01
faks +48 94 344 63 09
 
Straż Gminna
tel. +48 693 167 346
 
Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego
tel. +48 601 625 127 lub +48 663 304 777
 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
tel. +48 94 314 16 50
faks +48 94 314 16 50
 
Gminny Zakład Użyteczności Publicznej
tel. +48 605 211 777
faks +48 94 71 66 387
 
Oczyszczalnia Rusko
tel. +48 693 830 099
 
Awarie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej
tel. +48 605 21 17 77
lub +48 601 88 76 14
ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Profil Gminy na portalu Facebook Twitter Instagram Kanał RSS
Logo Gminy Darłowo
Uzdrowisko Dąbki » O uzdrowisku
« Strona główna
Powrót »

Uzdrowisko DĄBKI

Uzdrowisko Dąbki położone jest w centralnej części Pobrzeża Słowińskiego, urozmaiconej pojedynczymi wałami moren czołowych, dochodzących do 134 m n. p. m. w okolicy Koszalina. Wybrzeże morskie w okolicy Dąbek jest płaskie, z szeroką piaszczystą plażą, otoczoną pasmem nadmorskich wydm, porośniętych głównie sosną zwyczajną i sosną czarną.
W południowej części miejscowości znajduje się jezioro Bukowo o powierzchni 18 km2, powstałe w czasie transgresji morskiej, kiedy to utworzona zatoka została zamknięta przez mierzeję. Wzdłuż brzegu morza ciągnie się przepiękna sześciokilometrowa promenada leśna. Dąbki położone są w strefie klimatu nadmorskiego, silnie oddziałującego na organizm ludzki, złagodzonego obszarami leśnymi oraz bliskością rozległego jeziora Bukowo. Ten szczególny klimat, odznaczający się działaniem bodźców ochładzających, uwarunkowanych temperaturą powietrza, większą jego wilgotnością i silniejszym wiatrem typowym dla strefy kontaktowej ląd-powietrze, wykorzystuje się w leczeniu wielu schorzeń. Wpływ klimatu morskiego na organizm człowieka.

 



Czyste, wilgotne i chłodne powietrze bardzo dobrze wpływa na usprawnienie układu oddechowego. Przebywanie w tym klimacie sprzyja pogłębianiu się oddechu oraz zwiększeniu pojemności oddechowej płuc. Klimat nadmorski wybitnie korzystnie wspomaga leczenie chorób dróg oddechowych i alergii, tak licznie występujących dzisiaj u dzieci i dorosłych.
Aerozol morski powstaje poprzez uwalnianie się cząsteczek chlorku sodowego i innych składników mineralnych z wody morskiej w wyniku rozbijania się jej o brzeg, tarcia wiatru o powierzchnię wody oraz unoszenia się cząsteczek wody w procesie parowania. Koncentracja aerozolu jest największa na plaży, dlatego zalecane są spacery nad brzegiem morza, szczególnie przy wietrznej pogodzie (prędkość wiatru 4-8 m/s).

 


Powietrze nadmorskie charakteryzuje się zwiększoną zawartością jodu. W ciepłej porze roku, podczas pogody słonecznej, występuje tzw. bryza morska i lądowa, spowodowana różnicami w nagrzaniu się powietrza nad morzem i lądem. To korzystne zjawisko biometeorologiczne wpływa na łagodzenie bodźców termicznych oraz na zwiększenie zawartości aerozolu morskiego i jodu w strefie przybrzeżnej, co ma duże znaczenie szczególnie dla aklimatyzacji dzieci w wieku od 3 do 6 lat, przyjeżdżających do Dąbek z bardzo zanieczyszczonych środowisk miejskich.
Bodźce klimatu nadmorskiego, charakterystyczne dla Dąbek, prowadzą do usprawnienia mechanizmów termoregulacyjnych i hartowania organizmu , przebywanie w tym klimacie sprzyja zmniejszeniu wrażliwości na zmiany warunków meteorologicznych, a tym samym skłonności do przeziębień. Podstawowym wskazaniem klimatycznym w profilu chorób układu oddechowego są walory higieniczne powietrza, bez zanieczyszczeń pyłowych i gazowych. 

 


Dąbki, jako miejscowość o czystym powietrzu, spełniają w całej rozciągłości te wskazania - w promieniu wielu kilometrów nie ma źródeł emisji zanieczyszczeń, a duże obszary leśne stanowią dodatkową ochronę przed ich napływem.W powietrzu jest duża ilość fitoncydów o działaniu bakterio- bójczym, bakteriostatycznym i stymulującym układ oddechowy człowieka. Znaczne zróżnicowanie klimatu miejscowości (mikroklimat plaży, specyficzne warunki klimatyczne strefy nadmorskiej, zieleni leśnej - głównie sosnowego boru - i jeziora) sprzyjają dawkowaniu dzieciom różnych bodźców klimatycznych.

Dąbki - przeszłość i przyszłość
Utworzenie uzdrowiska w Dąbkach, w miejscu tak spokojnym i wolnym od zanieczyszczeń, w obliczu nasilającej się liczby chorób układu oddechowego i alergii (zwłaszcza u dzieci) jest jak najbardziej celowe i słuszne. 

Od 1989 roku w Dąbkach z dużym powodzeniem leczone są dzieci w różnym wieku, nawet te najmniejsze, które przebywają na kuracji najczęściej pod opieką swoich matek. Pobyt matki z dzieckiem eliminuje stres spowodowany rozłąką, dzięki czemu uzyskuje się bardzo dobre efekty lecznicze. Dzieci przystosowują się szybko do nowych warunków i nawet niezbyt długie pobyty w sanatorium dają wymierne korzyści zdrowotne.Nasze obserwacje wykazują, że pobyt w Dąbkach poprawia ogólne samopoczucie, wentylację płuc, czynności układu krążenia, poprawia łaknienie, sen, zwiększa aktywność psychoruchową. Nasi kuracjusze często przyjeżdżają ponownie dla utrwalenia efektów leczenia. Po wielu latach starań działalność sanatoryjna w Dąbkach została uwieńczona nadaniem miejscowości statusu uzdrowiska.

 

 

W sanatoriach w Dąbkach leczone są m.in.:

  • choroby układu oddechowego
  • choroby układu krążenia
  • schorzenia reumatyczne w okresie podostrym i przewlekłym
  • choroby przewodu pokarmowego
  • nerwice
  • moczenie nocne.

Sanatoria, w których pracuje wykwalifikowana kadra medyczna, corocznie wzbogacane są o najnowocześniejsze urządzenia lecznicze. Odkryte złoża borowiny są bardzo dobrej jakości. Badania geologiczne wykazały też występowanie złóż chlorkowo-sodowych. W najbliższej przyszłości należy rozpoznać możliwość eksploatacji złóż wód geotermalnych. Nowo powstałe Uzdrowisko Dąbki ma więc szerokie perspektywy. Pragniemy również rozwinąć dotychczasową działalność w zakresie leczenia dzieci dotkniętych chorobami nowotworowymi.

 

 

Strona poświęcona uzdrowisku Dąbki: www.uzdrowisko-dabki.info

Ważne dokumenty dotyczące uzdrowiska

Urząd Gminy Darłowo
ul. Dąbrowskiego 4, 76-150 Darłowo
tel. (+48) 94 344 63 01 - faks (+48) 94 344 63 09
www.gminadarlowo.pl - poczta@ugdarlowo.pl
Adres skrytki e-puap: /ugdarlowo/SkrytkaESP
Dni i godziny otwarcia Urzędu:
pon. 7:30 - 15:30, wto.-pią. 7:00 - 15:00
Kasa czynna:
pon.-pią. 7:30 - 14:00
Deklaracja dostępności
Dane do wystawienia faktur:
Gmina Darłowo
ul. Dąbrowskiego 4, 76-150 Darłowo
NIP 4990527061 - REGON 330920914
Nr konta: 10 1020 2791 0000 7602 0333 3333
Urząd Gminy
Wiadomości
Turystyka i sport
Uzdrowisko Dąbki
Szkoły
Inwestycje
Nieruchomości
Odpady komunalne
Fundusze UE i krajowe
Jednostki