BIEŻĄCY WIDOK Z KAMERY W CISOWIE

Rancho u Jarka

2017-10-23 15:13:08 - Justyna Pacuła-Woźniak
I Regionalny Kongres Kobiet Wiejskich w Gmnie Darłowo

I Regionalny Kongres Kobiet Wiejskich w Gminie Darłowo przeszedł do historii. W minioną sobotę tj. 21 października 2017 r. w Dąbkach spotkały się kobiety – mieszkanki Gminy, aby uświadomić sobie jak ważna jest rola kobiet-liderek w środowiskach lokalnych. Po części oficjalnej poprowadzonej przez Dorotę Różę Chałat – Pełnomocniczkę Kongresu Kobiet w regionie, wystąpieniu Wójta Gminy Darłowo Radosława Głażewskiego, który objął Kongres patronatem oraz wystąpieniu Jana Krawczuka V-ce Starosty Sławieńskiego uczestnikom pokazano dobre praktyki aktywności pt. „Założę czerwone spodnie”, czy  „Kobiety na obszarach wiejskich”. Podczas Kongresu zorganizowany był „Park Kobiet” w którym czekały na uczestników przekąski, ciasta, dania wegańskie, miody oraz liczne produkty rękodzielnicze: biżuteria, lampiony,  ozdoby okolicznościowe, torebki filcowe, podusie i etc.

Prowadzono debatę na temat „Blaski i cienie kobiecej aktywności”, którą moderowała Irmina Olejnik-Czerwonka, a jej uczestnikami byli: Dorota Róża Chałat, Justyna Pacuła-Woźniak, Małgorzata Lebioda, Katarzyna Olejnik, Wanda Hańczaryk. Wypowiedziały się kobiety z różnych środowisk lokalnych w różnym wieku: aktywistki, bizneswoman, przedsiębiorczyni, samorząd, organizacja pozarządowa. Celem debaty było rozpoznanie przemian funkcji społecznych współczesnej rodziny polskiej związanych z aktywizacją zawodową kobiet, satysfakcja z pracy zawodowej i moc samorealizacji ich pomysłów. W trakcie debaty wyłoniły się dwie przeciwstawne tendencje – pełnienia przez kobiety tradycyjnych ról i wzorów zachowań wynikających z tradycyjnego modelu oraz nowych ról związanych z rozbudzonymi oczekiwaniami i aspiracjami edukacyjnymi, zawodowymi i aktywnością pozarodzinną. Nie zawsze rzeczywistość społeczna nadąża za zmieniającymi się oczekiwaniami, nie zawsze wysiłki i energia kobiet wiejskich przekładają się na realne możliwości ich działania. Wejście w nowe role może być utrudnione przez czynniki ekonomiczne, infrastrukturalne bądź społeczne. Jednakże rozmówczynie debaty dostrzegły blaski aktywności, a o cieniach nie chciały rozmawiać, bo nie są na tyle znaczące dla osób potrzebujących i szukających zmian.

Druga debata na temat: „Przemoc ma płeć” moderowana była przez Agnieszkę Odachowską, a uczestnikami debaty byli reprezentanci różnych środowisk: Katarzyna Czarkowska, Marzena Fedyniak, Ewelina Stach, Grzegorz Hamera, Elżbieta Śledź. Udział w spotkaniu wzięły osoby pracujące w ośrodkach pomocy społecznej oraz organizacjach zajmujących się przemocą wobec kobiet. Dlaczego perspektywa płci w programach przeciwdziałania przemocy jest tak ważna? Dlatego, że chcąc komuś naprawdę pomóc, musimy wiedzieć, do kogo tę pomoc kierujemy i jakie ta osoba ma potrzeby. Innej pomocy potrzebują kobiety, a innej mężczyźni. Kobiety są częściej zależne od swoich partnerów, posiadają dzieci, co utrudnia im wyrwanie się z przemocowej relacji. Kobiety doznają przemocy zwykle od mężczyzn, mężczyźni, częściej ze strony innych mężczyzn – np. ojciec od syna, coraz więcej sytuacji przemocowych dotyka osób starszych. O tym wszystkim musimy pamiętać, jeśli chcemy, żeby nasza pomoc była skuteczna. Rozmawiano jak wyglądają procedury pomocy dla osób doznających przemocy, jak rozpoznać, co jest przemocą. Tematyka rozległa – niejednokrotnie zamiatana pod dywan. Celem tej części panelu było budowanie sieci ekspertek antyprzemocowych, a także lobbowanie za zmianami w tym obszarze w instytucjach, organizacjach pozarządowych i środowisku lokalnym.

Podczas Kongresu rozmawiano również o Funduszach unijnych dla obszarów wiejskich , czyli o możliwościach czerpania korzyści dla rozwoju małych miejscowości, zarówno przez grupy nieformalne, jak i przedsiębiorców.

Tematyka zapewne nie została w całości wyczerpana bo w kuluarach wrzało od dyskusji na tematy prozaiczne, codzienne, ale i te ważne, zarówno z punktu widzenia mężczyzn, jak i kobiet. Organizatorzy Stowarzyszenie Era Kobiet Koszalin oraz Stowarzyszenie Kuźnia Pomysłów dziękują wszystkim za obecność.