Pod świerkami - Anna i Zbigniew Mezgier

Pod świerkami - Anna i Zbigniew Mezgier

2019-05-07 11:52:43 - Marcel Lichacy
Centrum Sportów Wodnych w Dąbkach otwarte

W sobotę 4 maja na terenie nowo wybudowanej przystani żeglarskiej w Dąbkach miało miejsce rozpoczęcie sezonu żeglarskiego połączone z oficjalnym otwarciem przystani, w której udział wzięli mieszkańcy gminy, turyści oraz kuracjusze przebywający w Dąbkach, zaproszeni goście, wśród nich marszałek Jarosław Rzepa, radni, sołtysi, pracownicy Urzędu Gminy,przedstawiciele wykonawcy inwestycji. Budowa przystani zakończyła się jesienią 2018 roku. W ramach inwestycji wybudowano nowe pomosty oraz ciąg pieszo-spacerowy wzdłuż jeziora, przebudowano nabrzeże, wybudowano hangar z częścią socjalno-biurową. Całość inwestycji kosztowała ponad 7 milionów złotych, z czego prawie 3 miliony to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. W styczniu 2019 r. utworzyliśmy jednostkę budżetową o nazwie Centrum Sportów Wodnych w Dąbkach, która zarządza terenem oraz nowo powstałą infrastrukturą nad jeziorem Bukowo, w swoim zakresie ma działania sportowo-rekreacyjne, ale również kulturalne, w niedalekiej przyszłości przejmie również organizację kąpielisk na terenie gminy – informuję wójt gminy Darłowo Radosław Głażewski. Wiosną tego roku udało się wybudować jeszcze parking przy Centrum, wykonać estetyczne ogrodzenie wraz z bramami, mały plac zabaw nad jeziorem oraz uporządkować teren sąsiadujący z przystanią – dodaję wójt Głażewski. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał wójt Radosław Głażewski wraz z marszałkiem Jarosławem Rzepą w asyście dyrektora nowo powstałej jednostki oraz radnych gminy Darłowo. Wizyta marszałka Jarosław Rzepy miała jeszcze jeden cel, mianowicie podpisanie umowy na dofinansowanie remontu drogi gminnej w Domasławicach w ramach Funduszu Ochrony Gruntów Ornych. Marszałek Jarosław Rzepa podpisał również pamiątkowy szpadel, który posłużył do symbolicznego rozpoczęcia przebudowy przystani w Dąbkach. Szpadel ten posłużył również do zasadzenia sadzonki drzewka - glidicii trójciernistej – na pamiątkę 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

4 maja miały również miejsce I Regaty o Puchar Wójta Gminy Darłowo. Do zawodów przystąpiło 7 załóg, rywalizowały w 3 kategoriach: jachty kabinowe, odkryto pokładowe oraz jachty wielokadłubowe. Pomimo dość silnego wiatru załogi poradziły sobie doskonale, choć nie obyło się bez wywrotek. Nad bezpieczeństwem zawodników na wodzie czuwała drużyna gminna WOPR pod kierownictwem Dariusza Dziuby. Nieocenioną pomoc organizacyjną przy organizacji regat okazał Krystian Paruzel, będący jednocześnie sędzią głównym regat oraz pan Zenon Lesner, będący sędzią punktowym zawodów, a także wszyscy którzy się włączyli w organizacje regat. Wśród jachtów kabinowych zwyciężyła załoga pod kierownictwem Wojciecha Madziaża na Szajce. Wśród jachtów odkryto pokładowych najszybszą jednostką był Kondor pod kierownictwem Macieja Kuleszy. Najszybszą jednostką w całych zawodach i zwycięzcą swojej kategorii była załoga katamarana KAT w składzie Piotr Jaźwiński i Paweł Krakowiak. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz puchary.

Drużyna gminna WOPR podczas imprezy przeprowadziła szereg działań, zabaw oraz konkursów dla dzieci i dorosłych propagujących wiedzę na temat pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa na wodzie. Odwiedzający namiot WOPR chętnie również oglądali profesjonalny sprzęt ratowniczy.

Rozpoczęcie sezonu żeglarskiego w Dąbkach to również koncerty. Wystąpiły trzy zespoły: Niezbędny Balast z Darłowa, Zgagafari z Darłowa oraz Jan i Klan z Wrocławia.

Załoga Centrum pragnie podziękować wszystkim, którzy się zaangażowali w organizację imprezy, w szczególności:

- kolegom i koleżankom z Urzędu Gminy: Emilowi Gawędzie i Małgorzacie Parysiak;

- wójtowi gminy Darłowo: Radosławowi Głażewskiemu;

- WOPR Drużyna Gminna: koordynator Dariusz Dziuba, Marek Koza, Jakub Iwansik – Mediva, Brzegowa stacja Ratownictwa Sar Środkowopomorski, WOPR Koszalin Drużyna, WOPR Bialogard WOPR-drużyna Łazy-Mielno, Łukasz Wiatrowski, Arkadiusz Gradowski, Triomed firma medyczno transportowa, OSP Bukowo Morskie, OSP Dobiesław

- Wszystkim, którzy się zaangażowali w organizację regat, a szczególnie Krystian Paruzel, Zenon Lesner, Daniel Grykień, Artur Hara;

- kolegom ze Straży Gminnej: Przemysławowi Pociecha i Arkadiuszowi Koluch;

- Panom Tomaszowi Gondkowi oraz Włodzimierzowi Błaszczakowi z GZUP Krupy

- Państwu Marzenie i Wojciechowi Drzewuckim

- Koleżankom Koła Gospodyń Wiejskich oraz świetlic środowiskowych oraz Damianowi Swatowi;