Maria i Stanisław Terez - Keja
Dąbki

Maria i Stanisław Terez - Keja

2018-09-27 11:06:37 - Emil Gawęda
Uroczyste przekazanie sprzętu jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Darłowo, zakupionego w ramach dotacji Funduszu Sprawiedliwości

24 lipca br., Wójt gminy Darłowo – Pan Radosław Głażewski podpisał z Dyrektorem Departamentu Ministerstwa Sprawiedliwości umowę na wsparcie działań ratowniczych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w celu niesienia pomocy ofiarom przemocy w ramach Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. W ramach uzyskanej dotacji można było zakupić sprzęt w postaci wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa.
26 września br, na Posterunku Państwowej Straży Pożarnej w Darłowie zakupiony sprzęt został przekazany w użyczenie wskazanym jednostkom. Przekazania dokonał Wójt gm. Darłowo – Pan Radosław Głażewski w obecności Komendanta Powiatowego PSP w Sławnie – mł. bryg. Pawła Faryno, Komendanta Gminnego OSP – Piotra Słupskiego, Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP – Tadeusza Bierniukiewicza. Na mocy podpisanej umowy zakupiono sprzęt ratowniczy dla 9 jednostek OSP z gm. Darłowo:
– OSP Wiekowice: średni zestaw ratownictwa technicznego (agregat zasilający do narzędzi hydraulicznych, rozpieracz ramieniowy z akcesoriami, hydrauliczne nożyce do cięcia), torba PSP R1 wraz z wyposażeniem oraz szynami Karamera i deską ortopedyczną, Automatyczny Defibryrator AED,
– OSP Domasławice: średni zestaw ratownictwa technicznego (agregat zasilający do narzędzi hydraulicznych, rozpieracz ramieniowy z akcesoriami, hydrauliczne nożyce do cięcia), torba PSP R1 wraz z wyposażeniem oraz szynami Karamera i deską ortopedyczną,
– OSP Stary Jarosław: Automatyczny Defibryrator AED, Detektor wielogazowy,
– OSP Cisowo: torba PSP R1 wraz z wyposażeniem oraz szynami Karamera i deską ortopedyczną,
– OSP Sulimice: torba PSP R1 wraz z wyposażeniem oraz szynami Karamera i deską ortopedyczną,
– OSP Krupy: torba PSP R1 wraz z wyposażeniem oraz szynami Karamera i deską ortopedyczną,
– OSP Słowino: torba PSP R1 wraz z wyposażeniem oraz szynami Karamera i deską ortopedyczną,
– OSP Jężyczki: torba PSP R1 wraz z wyposażeniem oraz szynami Karamera i deską ortopedyczną,
– OSP Bukowo Morskie: torba PSP R1 wraz z wyposażeniem oraz szynami Karamera i deską ortopedyczną.
Całkowity koszt zakupów to kwota 166 684,00 złotych z czego 99 % stanowi dotacja z Funduszu Sprawiedliwości, a wkład własny gminy wyniósł jedynie 1 % całkowitej wartości zadania.
W dniu tym dokonano również przekazania sprzętu dla pozostałych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gm. Darłowo, które nie zostały objęte dotacją powyższego funduszu. Zakupiono między innymi:
– OSP Dobiesław: kamera termowizyjna, 3 kamizelki asekuracyjne z uprzężą do działań na łodzi, 3 kaski ochronne do ratownictwa wodnego, kołowroty ratownicze na bębnie, rzutka ratownicza, megafon,
– OSP Kowalewice: motopompa pływająca, 6 par rękawic strażackich,
– OSP Barzowice: pirometr, zabezpieczenia poduszek powietrznych w pojazdach, osłony na ostre krawędzie, piła ratownicza do szkła klejonego, ponadto z Komendy Powiatowej PSP w Sławnie pozyskano zestaw ratownictwa technicznego Kombi w skład, którego wchodzi agregat zasilający oraz nożyco-rozpieracz.
    Zakupienie sprzętu i doposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Darłowo pozwoli na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców oraz osób wypoczywających na naszym obszarze, a także poprawi, jakość udzielanej pomocy.

Ponadto jeszcze w tym roku, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Darłowo wzbogacą się o kolejny sprzęt ratowniczy oraz uzbrojenie osobiste. Zakupy te są finalizowane dzięki wkładowi własnemu gminy oraz dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz dotacji dla jednostek właczonych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.  Również jeszcze w tym roku jednostka OSP Stary Jarosław otrzyma nowy samochód ratowniczo-gaśniczy.

Na zakończenie spotkania Pan Wójt – Radosław Głażewski podziękował wszystkim strażakom ratownikom OSP za ich ochotniczą służbę. Zagwarantował również, że w roku 2019 w dalszym ciagu Gmina będzie wspierała Ochotnicze Straże Pożarne, poprzez doposażanie w nowy sprzęt ratowniczy oraz uzbrojenie osobiste strazaków poprzez zakupy z funduszu własnego jak i pozyskanych dotacji. Przekazał również informację, że wstępnie zadeklarował chęć pozyskania dofinansowania na zakup kolejnego, nowego samochodu roatowniczo gaśniczego.