Hinc Ewa i Zenon
Wicie

Hinc Ewa i Zenon

2018-09-06 10:42:17 - Justyna Pacuła-Woźniak
„J@ w Internecie. Program szkoleniowy w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych”

Gmina Darłowo będzie realizatorem szkoleń dla mieszkańców z zakresu kompetencji cyfrowych, w których udział będzie mogło wziąć 170 osób. Szkolenia będą realizowane  od 1 listopada 2018 r. do 31 maja 2019 r. Uczestnikami szkoleń mogą być osoby, które ukończyły 25 rok życia oraz zamieszkują teren województwa zachodniopomorskiego,  z pierwszeństwem mieszkańców Gminy Darłowo. Każde szkolenie posiada limit 12 miejsc i ważna jest kolejność zgłoszeń. Wartość projektu wynosi 94.080 złotych.

W 2018 r. zostały zaplanowane 4 szkolenia, zaś 10 szkoleń przypadnie na 2019 r. W chwili obecnej prowadzona jest rekrutacja na instruktorów, która zakończy się 30 września br. W październiku będzie prowadzona rekrutacja na 4 pierwsze szkolenia realizowane w 2018 r., a jednocześnie kadra instruktorska będzie szkolona w zakresie objętym programem.

Pilotażowo w 2018 r. zaplanowano tematykę szkoleń: 2 szkolenia „Rodzic w Internecie”, 1 szkolenie „Rolnik w sieci”, 1 szkolenie „Kultura w sieci”.

Program „J@ w Interencie” wyposaży uczestników w wiedzę i narzędzia, które rozwiną ich kompetencje niezbędne do sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania w świecie cyfrowym. Uczestnicy przygotowywanych dla nich szkoleń zdobędą wiedzę w obszarach tematycznych:

- Rodzic w Internecie. Uczestnicy szkolenia poznają źródła wartościowych  i pochodzących z legalnych źródeł treści dostępnych w bibliotekach i muzeach cyfrowych oraz nauczą się, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci i reagować na zagrożenia typu hate lub trolling. Ponadto uczestnicy szklenia zdobędą wiedzę, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji dla rodzin (takich, jak złożenie wniosku Rodzina 500+, uzyskanie Karty Dużej Rodziny i in.), a także z usług związanych ze zdrowiem. Szkolenie „Rodzic w internecie” posłuży podniesieniu kompetencji rodziców i opiekunów w zakresie korzystania z kultury i edukacji w internecie, a jednocześnie umożliwi zmniejszenie bariery komunikacyjnej pomiędzy nimi a dziećmi, dla których rzeczywistość cyfrowa jest codziennością.

-  Działanie w sieciach społecznościowych. Uczestnicy w trakcie szkolenia nabędą umiejętności pozwalające na bezpieczne poruszanie się w świecie mediów społecznościowych, w tym m.in. nauczą się nawiązywać i podtrzymywać znajomości, współdziałać z innymi użytkownikami internetu, kształtować swój publiczny wizerunek, dzielić się swoją twórczością oraz korzystać z twórczości innych zgodnie  z prawem. Ponadto nauczą się obsługi podstawowych narzędzi e-administracji  z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.

- Tworzę własną stronę internetową (blog). Uczestnicy szkolenia zyskają podstawowe umiejętności pozwalające im stworzyć swoje miejsce w sieci, zarządzać nim, opracowywać i dodawać do niego nowe treści (słowne, graficzne, muzyczne, filmowe) zgodnie z prawem autorskim. Nauczą się również rozpowszechniać generowany przez siebie materiał oraz monitorować jego oddziaływanie, wykorzystując dostępne mechanizmy analityki internetowej. Dowiedzą się również jakich formalności należy dopełnić w związku z prowadzeniem strony interneowej,  a także, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.

- Rolnik w sieci. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się, gdzie w internecie można znaleźć przydatne informacje, aplikacje i e-usługi oraz jak z nich bezpiecznie korzystać, a także jak regulować swoje rachunki bez konieczności odwiedzania placówki banku czy urzędu. W ramach nauki pozyskiwania informacji z sieci uczestnicy szkolenia zapoznają się z najpopularniejszymi portalami rolniczymi (np. farmer.pl, gospodarz.pl, topagrar.pl, ppr.pl, tygodnik-rolniczy.pl, wrp.pl, gieldarolna.pl), dedykowanymi forami wymiany informacji rolniczych (np. rolnik-forum.pl, fpr.com.pl) oraz portalami meteorologicznymi (np. pogodynka.pl, agropogoda.pl). Ponadto nauczą się, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego, Geoportalu, rozliczeń podatkowych online, usług online dla ubezpieczonych w KRUS (portal eKRUS.gov.pl), usług online Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (ksow.pl) czy usług ARiMR, ARR/ANR/ODR – docelowo KOWR oraz GIW/GIS/PIORIN/GIJHARS – docelowo PIBŻ.

- Kultura w sieci. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z ogólnodostępnymi portalami prezentującymi dorobek polskiej kultury (Ninateka – Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, cyfrowe zbiory MNW i in.). Poznają podstawy prawa autorskiego, niezbędne do korzystania z kultury w sieci i zdobędą umiejętność wyszukiwania legalnych źródeł kultury, w tym korzystania z Bazy Legalnych Źródeł. Uczestnicy szkolenia ponadto dowiedzą się, jak odtworzyć historię własnej rodziny, miejscowości czy regionu, bazując na informacjach znajdujących się w internecie oraz jak stworzyć drzewo genealogiczne.

Szkolenia będą przeprowadzane w wymiarze co najmniej 12 godzin zegarowych w obszarach zgodnych z potrzebami uczestników. Zajęcia zostaną rozłożone na 3 lub 4 dni.

Udział w szkoleniach jest bezpłatny. Rekrutacja rozpocznie się 1 października 2018 r. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 94 34 46 352 lub za pomocą poczty elektronicznej pod adresem: ngo@ugdarlowo.pl.