BIEŻĄCY WIDOK Z KAMERY W CISOWIE

Tomaszówka

2017-09-05 09:46:12 - Marcel Lichacy
Dożynki Gminne - Słowino 2017

Tegorocznym gospodarzem dożynek gminnych w gminie Darłowo było Słowino. Odbyły się one 2 września. Tegoroczne święto plonów do samego końca stało pod znakiem zapytania. Winne są ulewne deszcze, które spowodowały podtopienia oraz sporo szkód, szczególnie w miejscowościach Jeżyczki, Jeżyce, Wiekowice, Dobiesław, Porzecze, czy Żukowo Morskie. 28 sierpnia obradowała Komisja Rolnictwa, Gospodarki Komunalnej i Infrastruktury Technicznej – wspólnie z radnymi zdecydowaliśmy o utrzymaniu pierwotnego terminu dożynek – mówi wójt Radosław Głażewski. Dożynki rozpoczęły się Mszą Dożynkową w kościele parafialnym w Słowinie, którą odprawił nowy  proboszcz parafii ks. Bogdan Podbielski. Podczas mszy miało miejsce poświęcenie chleba oraz wieńców dożynkowych, które  przedstawiciele poszczególnych sołectw ponieśli na plac dożynkowy zlokalizowany na boisku sportowym na skraju wsi. Orszak tradycyjnie poprowadzili starostowie dożynek – podczas tegorocznych dożynek byli to mieszkańcy Słowina Mirosław Gałuszkiewicz oraz Marta Stuła. Po przybyciu na plac dożynkowy nastąpiło oficjalne powitanie gości, przekazanie chleba dożynkowego na ręce gospodarza gminy. Wójt Radosław Głażewski  w swoim przemówieniu nawiązał do niedawnych wydarzeń - dziękował za ofiarność i trud włożony w walce z powodzią. Również obecny na dożynkach starosta sławieński Wojciech Wiśniowski podkreślał

Bardzo ważnym elementem tegorocznych dożynek był konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Do konkursu wieńce zgłosiło 9 sołectw. Komisja konkursowa nagrodziła 3 z nich: I miejsce – sołectwo Wiekowice, II miejsce – sołectwo Domasławice, III miejsce – sołectwo Kowalewice. Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe, a fundatorem nagród była Darłowska Lokalna Grupa Rybacka. Kolejną rywalizacją rozstrzygniętą podczas dożynek był konkurs na najładniejsze stoisko sołeckie. Tutaj jednoznacznie wygrało sołectwo Gleźnowo, które doskonale przygotowało się do konkursu, zarówno pod względem dekoracji, jak i asortymentu oferowanego na stoisko. Zjeść można było m.in. zupę serwowaną prosto  z wojskowej polowej kuchni. Drugie miejsce wywalczyło sołectwo Wiekowice, trzecie sołectwo Słowino. Dla zwycięzców przewidziano nagrody finansowe, które ufundowała inicjatywa „Żyj w energią”.  Suma punktów z tych dwóch konkursów decydowała o miejscu w klasyfikacji ogólnej podczas dożynek. A było o co walczyć, ponieważ trzy pierwsze sołectwa otrzymały nagrody finansowe od Gminy Darłowo, a zwycięzca prawo organizacji dożynek za rok. III miejsce zajęło sołectwo Słowino, II miejsce sołectwo Gleźnowo, natomiast zwyciężyło sołectwo Wiekowice, i to tam spotkamy się w roku 2018 na dożynkach gminnych.

Odbył się również konkurs ujeżdżania byka. Byk był mechaniczny, a najlepszymi w tej konkurencji okazali się być mieszkańcy Domasławic: Tomasz Żakiewicz i Iza Olszak. Nie mogło zabraknąć atrakcji dla dzieci. Były więc dmuchane zjeżdżalnie, przejażdżki konne, malowanie twarzy i kręcone balony. Podczas dożynek funkcjonowało stoisko z sadzonkami drzewek, które można było odbierać w ramach konkursu „Drzewko za makulaturę” organizowanego wspólnie przez Gminę Darłowo, GZUP Sp. Z o.o. oraz firmę „Termex”.

Dożynki to radosne święto, więc nie mogło zabraknąć muzyki. Najpierw swój repertuar zaprezentowały zespoły ludowe działające na terenie gminy. Wieczór należał do wykonawców muzyki tanecznej. Jako pierwsza wystąpiła Daria Dydyna z zespołem Madera – wschodząca gwiazda muzyki disco. W międzyczasie z krótkim programem wystąpiła mieszkanka Słowina – Emilia Świstek. Organizatorzy zaplanowali na wieczór dożynkowy  2 gwiazdy muzyki disco polo: zespoły Czadoman i PowerPlay. Z przyczyn niezawinionych przez organizatora Czadoman w ostatniej chwili odwołał koncert (choroba wykonawcy). Za to zespół PowerPlay zagrał świetny koncert i nawet kapryśna pogoda nie zakłóciła dobrej zabawy.